Temassız ödeme ayarlarınızı kontrol edin

İkamet ettiğiniz ülkeye ve bankanıza bağlı olarak Apple size temassız ödeme seçeneği sunar. Fiziksel bir mağazada, Apple cihazınızın dijital cüzdanında saklanan ödeme kartınızı kullanarak rahatça ödeme yapabilirsiniz.

Belirli bir tutardan daha düşük ödemeler kimlik doğrulaması gerektirmediğinden ayarları dikkatlice inceleyin. Bu, NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisinin, cihazınızın NFC menziline (suçluların NFC okuyucularının iletim gücü ile kontrol ettiği bir mesafe) girmeleri durumunda suçlular tarafından daha az miktarda para çalmak için kötüye kullanılabileceği anlamına gelir.

Hangi uygulamaları kaldırmalı ve hangilerinden kaçınmalıyız?

Ne zaman bir şey kuracak olursanız, ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını iki kere düşünün. Çoğu zaman, insanlar indirdikleri tüm karmaşayı unuturlar ve daha sonra güncellemezler veya bu uygulamaların izinlerini kontrol etmezler.

Parolalar da dahil olmak üzere iOS cihazınıza yazdığınız tüm bilgilere erişebilecek bir üçüncü taraf klavye uygulaması indirirken özellikle dikkatli olmalısınız. Ayrıca, kullanıcıların büyük çoğunluğunun zaten bunlara ihtiyacı olmadığı için kendinden imzalı sertifikaların yüklenmesinden kaçının.

Konferans veya konser gibi tek seferlik bir etkinlik için bir uygulama yüklemeniz gerekiyorsa, etkinlik bittikten sonra uygulamayı kaldırmayı unutmayın.

iOS cihazınızda nasıl güvenli bir şekilde internet bankacılığı kullanılır ve alışveriş yapılır

iOS cihazınızda bilinmeyen bir ücretsiz Wi-Fi erişim noktasına bağlı internet tarayıcısını kullanıyorsanız, alışveriş yapmayı, çevrimiçi bankacılığı veya giriş yapmanızı gerektiren herhangi bir web sitesini ziyaret etmeyi yeniden düşünün. İnternet erişim noktasının güvenliği zayıfsa, bir siber saldırıyla tarayıcınıza yazdığınız her şey görülebilir. Parolalarınız, ödeme kartınızla ilgili veriler veya diğer hassas özel bilgiler dahil. Bunun yerine, Wi-Fi'yi kapatın ve hücresel verileri kullanın veya Apple'ın App Store'unda bulunan meşru bir uygulamayı kullanın.

Çevrimiçi mağazalar, bankalar veya diğer çevrimiçi hizmetler tarafından geliştirilen uygulamalar daha güvenli bir alternatif sunar. Cihazınız ve sunucuları arasında daha güvenli iletişim sağlayan korumalı bir yol oluştururlar. Resmi bir uygulamanın bir güvenlik açığından muzdarip olma olasılığı hala vardır, ancak bir internet tarayıcısı kullanırken güvenli olmayan bir erişim noktasında gezinmek daha risklidir.

Bir internet tarayıcısı kullanırken çevrimiçi gezintinizin güvenliğini artırmak için güvenilir bir VPN kullanın. Uygulamalar için bile ek bir koruma katmanı oluşturur.

Cihazınızı düzenli olarak yeniden başlatın

Saldırganların iPhone veya iPad'inizde kalıcılık kazanması zor olabilir, bu nedenle bazı durumlarda cihazınıza bellek içi yük adı verilen bir şeyle saldırmaya çalışabilirler. Bu tür siber saldırılar yeniden başlatıldıktan sonra cihazınızda devam edemez, bu nedenle düzenli yeniden başlatmalar, özellikle güvenilmeyen Wi-Fi'yi kullandıktan sonra size ek bir koruma düzeyi sunabilir.

Siber tehditler, en eski yolu kullanarak -bir kablo aracılığıyla- bir cihazdan diğerine de geçebilir. Bu yüzden iOS cihazınızı bilinmeyen bir şeye bağlamamalısınız. IOS cihazınızı bilgisayarınıza bağlarken iPhone veya ipad'inizdeki verilere bilgisayarınız üzerinden erişebilmeniz için cihazınızın kilidini açmanız gerekebilir. Bu, iOS cihazınızın içeriğini korumak içindir.

Ancak, birisinin kabloya bağlı bir mobil cihaz aracılığıyla bulaştırmak istemesi durumunda bilgisayarınızı nasıl korursunuz? ESET ürünü ile korunan bir bilgisayarda, taşınabilir cihazları engelleyerek bu cihazların, cihaz denetimi işlevi aracılığıyla bağlantısını engelleyebilirsiniz.