Antivirus

Bugünkü kullanımı ile “antivirus” terimi birden çok koruma katmanı ile sadece virüsleri değil aynı zamanda genel anlamda tüm zararlı yazılımları tespit edip, engelleyen ve silen, kullanıcıları siber tehditlere karşı koruyan güvenlik yazılımlarına verilen addır.

Antivirus

Bugünkü kullanımı ile “antivirus” terimi birden çok koruma katmanı ile sadece virüsleri değil aynı zamanda genel anlamda tüm zararlı yazılımları tespit edip, engelleyen ve silen, kullanıcıları siber tehditlere karşı koruyan güvenlik yazılımlarına verilen addır.

4 dakikada okuyun

 

4 dakikada okuyun

Antivirus nedir?

İlk zamanlar antivirus programı, bulaştığı cihazdaki bilgisayar virüsünü tespit edip, bazen kaldırabilen hatta diğer cihazlara bulaşmasını engelleyen bir yazılım anlamına geliyordu. Tabi bu 1990’larda kaldı. O günden bu zamana zararlı yazılım türünde ve sayısındaki artış antivirus programlarının da daha karmaşık güvenlik çözümlerine evrilmesine neden oldu.

Birçok gelişmiş koruma ürünü, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için birden fazla teknoloji kullanıyor. Bu da ürünlerin, casus yazılım, klavye kaydetme, kimlik bilgisi çalma, izinsiz kripto para madenciliği, fidye yazılımları nedeni ile dosyaların şifrelenmesi, truva atları ile bilgi sızdırılması, istenmeyen e-postalar ve dolandırıcılık gibi çok geniş bir yelpazedeki siber saldırı ile baş edebilmelerini sağlıyor.

Daha fazlası

Güvenlik ürünleri ayrıca (kullanıcı izin verirse) sorunlu, potansiyel olarak tehlikeli uygulamalara karşı da koruma sağlar. Bu uygulamalar bulaşıcı olmak zorunda değillerdir fakat cihazın performansını düşürüp kullanıcıyı rahatsız edebilirler.

Her ne kadar “antivirus” terimi artık orijinal anlamından uzaklaşmış olsa da, çok daha karmaşık ve gelişmiş güvenlik çözümleri kastederek halen yaygın olarak kullanılmaktadır.

Modern siber güvenlik çözümleri nasıl çalışır?

Çok önceleri antivirus çözümleri ağırlıklı olarak “imza” diye tabir edilen ve bilinen zararlı yazılımları listeleyen tarama dizilerine dayanıyordu. Günümüzde güvenlik yazılımı üreticileri bu dizileri daha önceden görülmemiş tehditleri bile algılayabilen, emulasyon, sezgisel tespit, davranış analizi gibi çeşitli karmaşık teknolojiler ile güçlendirdi.

Makine öğrenimi algoritmalarından, sanal alanlardan, bulut destekli itibar kontrollerinden ve diğer teknolojilerden elde edilen girdilerle geliştirilen bu zekâ, mevcut güvenlik ürünlerinin en son çıkan ve şüpheli öğeleri doğrudan uç noktada algılamasına ve engellemesine olanak tanır.

Tüm bu sistemler, özellikle şüpheli örnek sayısı nedeniyle gereklidir: ESET'in ölçümlerine göre, her gün yüz binlerce yeni tehdit ortaya çıkıyor. Ancak, hiçbir teknoloji, tüm güvenlik sorunlarını tek başına çözebilecek gümüş bir kurşun değildir. Bu nedenle insan uzmanlığı, yanlış tespitleri mümkün olduğu kadar düşük tutarken yüksek tespit oranlarına ulaşmak için gerekli olan zararlı yazılım araştırma ve analizlerinin köşe taşlarından biridir.

Modern bir siber güvenlik çözümü kullanmanın faydaları nelerdir?

Çok katmanlı gelişmiş teknolojiye sahip güvenilir bir güvenlik çözümü, yerleşik gömülü zararlı yazılımları bile tespit ederek, etkisiz hale getirebilir ve kaldırabilir. Kullanıcıları fidye, casus yazılım, istenmeyen eposta, oltalama (phishing) ve diğer sosyal mühendislik tekniklerinden koruyabilir ve ayrıca saldırganların güvenlik açıklarından yararlanma girişimlerini bertaraf edebilir.

Bu, özellikle tehditlerin genellikle karmaşık gizleme teknikleri kullandığı, sistemde derinlere gömüldüğü veya sıradan bir kullanıcının fark edemeyeceği şekilde saklandığı günümüz ortamlarında özellikle değerlidir.

Daha fazla oku

Gelişmiş güvenlik çözümleri, UEFI taramaları, değerli verilerin şifrelenmesi veya ev ağına bağlı cihazların izlenmesi gibi ek koruma hizmetleri de sunar. Parola yöneticisi gibi servisler de sağlayan çözümler, sınırsız sayıda karmaşık parolanın kolayca oluşturulmasını ve saklanmasını sağlayarak dijital kimliğinizi çevrimiçi olarak yönetmeye ve korumaya yardımcı olurlar.

Cihazı fiziksel olarak korumak da birçok modern güvenlik çözümlerinde yer alan önemli bir özelliktir. Örneğin, bir hırsızlık önleme özelliği, kullanıcıların kayıp veya çalınan akıllı telefonlarını, tabletlerini veya dizüstü bilgisayarlarını bulmalarına yardımcı olabilir ve hatta halihazırda onu kullanan kişinin fotoğrafını çekmelerini sağlayabilir.

Geçtiğimiz otuz yılda tehditlerin evrimleşmesi, “antivirus” programlarında da büyük ilerlemelere yol açtı. Endüstrinin önde gelen ürünleri, bilinen ve özel virüsleri tespit ederek engellemekten, bir dizi teknoloji kullanarak karmaşık zararlı yazılım çeşitleri ile savaşan modern dünyanın çok katmanlı siber güvenlik çözümlerine evrildi.

ESET size ödüllü bir antivirüs sunuyor

ESET HOME Security Premium

Hassas verileri şifrelemek, parolaları kolayca yönetmek, çevrimiçi işlemleri güvenli hale getirmek ve daha fazlasını sağlamak için güçlü, çok katmanlı koruma. Gelişmiş çevrim içi gizlilik için kullanıcı dostu bir çözüm. Windows, macOS, Android ve iOS cihazlarını korur.